11.12.2015

TechEd-terveiset demystifioiden

Kerroin aiemmassa blogissa osallistumisestamme viime kuun SAP TechEdiin kahdeksan henkilön joukkueemme voimin. Se mistä emme ole vielä kirjoittaneet, on Bilotin kaksi käytäntöä koskien tämän kaltaisia toimialamme konferensseja.  Ensimmäinen käytäntö on osallistujien valinta ja valikoituminen. Tähän käytäntöön kuuluu mm.

Toinen käytäntö onkin sitten paljon yksinkertaisempi kuin ensimmäinen käytäntö. Ketkä ikinä lähtevätkään matkaan, tuovat duty free –karkkien lisäksi tuliaisina kattavan paketin terveisiä konferenssin sisällöstä. Tämä tarkoittaa yleensä koko henkilöstöllemme suunnattua tilaisuutta pari viikkoa konferenssin jälkeen.

Tällä kerralla toteutimme toisen käytäntömme hieman toisin. Pidimme tänäkin vuonna oman koko henkilöstöllemme suunnatun TechEd-purkutilaisuutemme, mutta tällä kerralla yhteistilaisuutena SAP FINUGin teknologiamurros-työryhmän kanssa. Tilaisuuden teemana oli teknologiamurroksittain demystifiointi, joka vääntyi muotoon Demystify TechEd.

Bilotin TechEd-joukkueemme puristi TechEd-annin kasaan teemoittain (UX, hybris, integraatio, SolMan, custom-kehitys, analytiikka ja big data) siten, että jokaisella teemalla oli ennakko-odotuksia ja arveluja siitä mikä TechEdissä kenties selviäisi. Mikä on demystifioitava mystiikka per alue – vai tuliko kaikki demystifioitua?

SAP FINUGin hallituksen jäsen ja teknologiamurroksen taustahahmo Jari Varjo oli myös paikalla tilaisuudessamme ja kirjoitti tilaisuuden annista hyvän tiivistelmän. Teknologiamurroksen henkeen kuului se, että paikalla downtown-maisematilassamme ja linjoilla oli SAP-asiakasorganisaatioiden edustajien lisäksi myös kilpailijoitamme. Sharing is caring, niin kuin sosiaalisen median ja vaikuttamisen sparraajamme Ville Tolvanen tapaa sanoa.

 

P.S. Olisitko halukas olemaan osa seuraavan sesongin joukkuettamme? Rekrysivuillamme on monta hyvää positiota auki: https://bilot.group/en/careers/

P.P.S. Arvoisa asiakkaamme – nykyinen tai erityisesti tuleva – tulemme esittämään saman TechEd show’n aamiaistilaisuutena. Seuraahan tulevia tapahtumiamme: https://bilot.group/#events

Jaa
Contact Person

Bloggaaja

Janne Vihervuori

Bilot-Alumni

Vincit Bilot

Vincit ja Bilot ovat nyt virallisesti yhtä!

Toiminta jatkuu Vincit-nimen alla.

You have Successfully Subscribed!

Vincit Bilot

Vincit ja Bilot ovat nyt virallisesti yhtä!

Toiminta jatkuu Vincit-nimen alla.

You have Successfully Subscribed!